Корзина
30 отзывов
Буксукар
+380991309964
+380961796454
+380667745368
 • picture 1
 • picture 2
 • picture 3
 • 1
 • 2
 • 3

Граматика македонсого литературеного языка

 • В наличии

950 грн.

+380991309964
 • +380961796454
 • +380667745368
  Светлана
 • График работы
 • Адрес и контакты
возврат товара в течение 14 дней по договоренности
Граматика македонсого литературеного языка
Граматика македонсого литературеного языкаВ наличии
950 грн.
+380991309964
 • +380961796454
 • +380667745368
  Светлана
Купить

Описание

Название Граматика на македонскиот литературен јазик: Дел I и II  Название Граматика на македонскиот литературен јазик: Дел I и II  Автор Блаже Конески   Издание: 2Издатель Прсветно дело, 1953 Количество страниц Всего страниц: 552

        Граматиката на македонскиот јазик и неговите говори била изучувана подолг период во минатото. Како прва печатена граматика на македонскиот јазик се јавува „Слогница речовска“, издадена во 1880 година во Софија од македонскиот преродбеник и револуционер Ѓорѓија Пулевски.[1] „Слогница речовска“ е еден од првите обиди за опис на современата македонска граматика, која требало да излезе во неколку делови и била наменета за општо изучување на јазикот. Покрај „Слогница речовска“, важно е да се наведе и првата печатена македонска граматика во слободна Македонија, односно граматиката на Круме Кепески издадена во 1945 година веднаш по стандардизирањето на јазикот. Меѓу овие две граматики се јавуваат и други значајни обиди за печатење на македонската...........................

Характеристики

Основные
Вид переплетатвердый
Язык изданиярусский
Пользовательские характеристики
Типпечатное издание
Язык изучениядругой

Информация для заказа

 • Цена: 950 грн.